Majitelka firmy TRUSTAV Jana Nováková za své podnikání získala řadu ocenění. Jedním z nich je ocenění Výjimečná podnikatelka, což naprosto vystihuje její přístup. Aby lépe porozuměla památkářům, vystudovala jejich obor a dnes špaletová okna a repliky historických dveří na míru, které vytvářeli její truhláři, najdete na řadě míst památkové zóny Prahy i Karlových Varů.
Sny o budoucím povolání se u Jany Novákové rozplynuly ve chvíli, kdy kvůli politické minulosti svého tatínka nemohla začít studovat na filozofické fakultě. Ruské tanky v roce 1968 a celková změna klimatu ve společnosti zamíchaly mnoha osudy lidí žijících v tehdejším Československu. Stejně jako její rodiče tíhla Jana k učitelství a chtěla se věnovat především jazykům. Jediný obor, kam se však mohla přihlásit, byla Výrobně ekonomická fakulta VŠE v Praze, obor organizace a řízení průmyslu.
Místo studia jazyků ji tedy čekaly matematika, statistika, fyzika a chemie.
Její kariéra pak odstartovala nástupem do tehdy ještě socialistického průmyslového podniku, kde pracovala v materiálně technickém zásobování, zajišťovala dovozy materiálu a chtěla se věnovat obchodu, mít zajímavou a pestrou práci, stýkat se s lidmi. To se jí dařilo stejně tenkrát jako dnes. Pak přišla sametová revoluce a další možnosti rozvíjet se a plnit si sny. Krátce před tím, než Jana Nováková začala s podnikáním, byla náměstkyní třítisícového podniku. Pro někoho by to byla práce snů, ale na činorodou a kreativní Janu tahle pozice působila jako zlatá klec. Krásná kancelář, osobní asistentka ani dostatek volného času nebyly tou správnou motivací.
Nový začátek
Její touha zkusit něco nového, rozvíjet své schopnosti a budovat vlastní projekt vyústila v založení vlastní společnosti. V té době se již podnikání věnoval její manžel a jeho stavební firma už měla své klienty. Jana si proto vybrala příbuzný obor a začala s kuchyněmi, sanitou a plovoucími podlahami, které se v té době staly trendem. K oboru ji tedy přivedly životní náhody. A další náhoda ji přivedla k založení firmy na výrobu dřevěných oken. Na začátku pracovala sedm dní v týdnu, nepočítala hodiny ani ujeté kilometry. Dělala úplně všechno, co bylo potřeba, včetně zaměřování oken, nebo dokonce i úklidu. Podnikání naučilo Janu zodpovědnosti nejen za sebe, ale i za druhé a také nést důsledky svých rozhodnutí. Přineslo jí velkou svobodu, uznání, mnoho ocenění i peníze, zároveň ji ale o svobodu a peníze v jistém slova smyslu i připravilo. Díky houževnatosti a optimismu se Janě podařilo všechny turbulence vybalancovat a těžkosti zvládnout s nadhledem.
Špaletová okna jako láska na první pohled
Nová etapa pro firmu začala ve chvíli, kdy se Jana v Praze doslova zamilovala do špaletových oken a rozhodla se, že je její společnost bude vyrábět. První velkou zakázkou bylo 166 špaletových oken do Muzea hudby v Praze. Díky tomu, že u památkových zakázek je potřeba řešení na míru a individuální přístup, není možné, aby to zvládl najatý obchodní
Celý příběh si můžete přečíst ve druhém dílu knižní trilogie SVOU VLASTNÍ CESTOU.