Loading...

V prvním pololetí bylo vyhlášeno méně bankrotů podnikatelů i firem než ve stejném období loňského roku

15.07.2022

Návrhů na bankrot podnikatelů bylo nejméně od roku 2012

Praha, 8. července 2022 – V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno 354 bankrotů obchodních společností, 2 870 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 7 468 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 538 návrhů na bankrot obchodních společností, 2 945 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 7 499 návrhů na osobní bankrot.

Počet firemních bankrotů byl nižší než prvním pololetí 2021, počet bankrotů podnikatelů i fyzických osob byl nejnižší od roku 2020. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.czkterou provedla společnost CRIF.

Zatímco počet bankrotů obchodních společností se oproti prvnímu pololetí loňského roku snížil o 32, počet návrhů na jejich bankrot se zvýšil o 37. „Průměrný počet bankrotů obchodních společností za jeden měsíc dosáhl v letošním prvním pololetí na 59, ve stejném období za loňský rok to bylo 62 bankrotů. I přes pozitivní vývoj v prvním pololetí se dá ale přepokládat, že v důsledku obtížných podmínek pro podnikání překoná celkový počet bankrotů firem za letošní rok údaj z roku 2021. Tento vývoj naznačuje i pokračující růst počtu návrhů na bankrot obchodních společností,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

U fyzických osob podnikatelů se počet bankrotů oproti prvnímu pololetí roku 2021 snížil dokonce o 488 a počet návrhů na bankrot o 343. Počet návrhů na bankrot podnikatelů tak byl nejnižší za posledních devět let. Na rozdíl od obchodních společností je počet bankrotů fyzických osob podnikatelů velmi blízký počtu návrhů na ně. Z toho lze odvodit, že soudní proces je v tomto případě poměrně rychlý,“ dodává Věra Kameníčková.

„Nízká úroveň bankrotů ve všech třech segmentech není až tak překvapivá, protože v letošním roce je setrvale nízký objem úvěrů ohrožených nesplácením a klesá jejich podíl na celkovém objemu úvěrů. To sice vzhledem k výpočtu úvěrů ohrožených nesplácením odráží situaci před třemi měsíci, ale i tak je splácení úvěrů na velmi dobé úrovni,“ říká Věra Kameníčková.

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

Další články

Partneři

Logo - A-giga
Logo - Alukov
Logo - BERGL DIAMONDS
Logo - Bioveta
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Farmak
Logo - handy corp.
Logo - IXPERTA
Logo - JŠK advokátní kancelář
Logo - Logio s.r.o.
Logo - Microsoft
Logo - nsg morison
Logo - REHABILITAČNÍ CENTRUM ČELADNÁ
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Swiss Life Select
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - Brands&Stories
Logo - BusinessInfo.cz
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Trade
Výsledky 2020