Ředitel ESG a consultingu ve společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a.s. pro ČR a SR Ondřej Veselovský má více než dvacet let pracovních zkušeností včetně patnácti let práce pro mezinárodní klienty Big4 se zaměřením na poradenství a consulting pro finanční instituce v oblasti řízení rizik, compliance, M&A. Jeho krédem je, že každá společnost by měla vědět, zda její obchodní partneři podnikají udržitelně.
Ondřej začínal pracovat ještě při studiích na ČVUT v pražské kanceláři Arthur Andersen, kde působil jako asistent auditora, absolvoval studium ACCA a stal se Fellow této organizace. Svoji kariéru v Big4 završil v roce 2018, kdy se stal CFO, COO a členem představenstva ve finančně – poradenské společnosti a následně obchodníka cennými papíry. Ve společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a.s. se od podzimu 2021 věnuje primárně oblasti ESG a uvedení EGS řešení a produktů CRIF na český a slovenský trh. Data, informace a principy uplatňované v rámci ESG faktorů doplňují čistě finanční pohled na fungování obchodních společností způsobem, který nabídne možnost komplexního pochopení rizik souvisejících s jejich podnikáním. ESG faktory přinášejí nové principy a přístupy pro identifikaci a vyhodnocování klíčových rizik a příležitostí vyplývajících z klimatické změny. Tyto otázky se bezprostředně dotýkají jak finančních institucí při nasazování ESG do jejich procesů a produktů, tak i společensky odpovědného podnikání korporací a firem.
Proč a jak vyhodnocovat úroveň udržitelného podnikání?
CRIF proto pro své zákazníky pravidelně pořizuje a zpracovává data z veřejných zdrojů, negativní indikátory z veřejných rejstříků a institucí, stejně jako ukazatele obecnějšího charakteru vztahující se k oblastem, ve kterých firmy působí. Provádí také pravidelné stahování obsahu firemních webových stránek na úrovni IČ a sémantickou analýzu jejich obsahu s cílem najít informace z oblasti ESG. Kvantitativní ESG skóre CRIF stanovuje na základě syntézy interních i externích informací a řady ukazatelů z pokročilých matematických modelů rizik spojených s udržitelností s cílem zohlednit pozitivní i negativní informace k dané konkrétní společnosti. Společnosti mají možnost získávat od CRIFu různé nástroje a řešení ESG otázek v oblasti obchodní spolupráce od jednoduchých dávek základních ESG dat přes výstupy z datových modelů včetně například uhlíkové stopy obchodních firem, vyhodnocení fyzického rizika a rizika transformace na klimaticky neutrální ekonomiku až po kvantitativní a kvalitativní ESG skóring a konzultace v oblasti ESG dat a nástrojů spolu s integrací ESG dat do risk managementu.
Vyplatí se firmám dodržování ESG principů?
Držet se zásad udržitelného podnikání se firmám určitě vyplatí, přičemž principy ESG mnohé z nich již uplatňují, aniž by takové chování formálně deklarovaly. Pro komplexní pochopení rizik spojených s udržitelným podnikáním však nesmí zapomínat ani na potřebné vyhodnocování ESG principů u svých dodavatelů. Je zřejmé, že rovněž banky, pojišťovny a další významné společnosti budou stále častěji vyžadovat od svých obchodních partnerů nezávislé odborné hodnocení udržitelnosti jejich aktivit. Jak všichni dobře víme, kdo je připravený, nebývá překvapený.