Loading...

MHF Český Krumlov opět přiveze hvězdy a oslaví 100 let republiky

27.06.2018

Český Krumlov a Mezinárodní hudební festival k sobě neodmyslitelně patří již více než čtvrt století. Jak bude vypadat jeho 25. ročník v rozhovoru prozradil Jakub Teplý, ředitel agentury Auviex, která tento festival na jihu Čech každoročně pořádá a zároveň je dodavatelem projektu OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ. 

Jaká je historie MHF Český Krumlov?

Historie festivalu sahá do roku 1992, nedávno tak oslavil čtvrtstoletí své existence. Do své současné podoby dospěl tedy mnohaletým hledáním a nacházením. Klasickou hudbu začaly postupně doplňovat i další žánry jako jazz, muzikál nebo crossover. Letos poprvé jsme do programu zařadili i swing. Do Českého Krumlova začaly přijíždět slavné pěvecké osobnosti. V roce 2008 pěvkyně Renée Fleming, o rok později tenorista José Cura. Rozvíjela se i koprodukční spolupráce na operních představeních před Otáčivým hledištěm. A zrodila se i tradice „národních večerů“, věnovaných hudbě a kulinářským specialitám nejrůznějších zemí a regionů. Dnes se festival profiluje jako multižánrová hudební přehlídka, a to je to, co jej od ostatních festivalů v České republice odlišuje.

Které hvězdy byly v minulosti součástí festivalu?

Festival dosud přivítal taková jména ze světa opery, jako jsou Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Dmitri Hvorostovsky, Elīna Garanča, Ramón Vargas, Sumi Jo, Juan Diego Flórez nebo loni Angela Gheorghiu. Z vynikajících instrumentalistů to byli Mischa Maisky, Gidon Kremer, Julian Rachlin, Shlomo Mintz, fenomenální trumpetista Arturo Sandoval, či James Morrison.

Kde všude koncerty v Českém Krumlově probíhají?

Diváci mohou zažít nádhernou letní atmosféru hudebních večerů na velice atraktivních místech – pod širým nebem v Pivovarské a Zámecké zahradě, mohou se však těšit i na koncerty v nádherných interiérech zámku – v Maškarním sále a v Zámecké jízdárně, nebo v Klášterním kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné v areálu bývalého minoritského kláštera. To se ale bavíme pouze o letošních koncertech. Dlouhodobou snahou festivalu je přinášet návštěvníkům festivalu hudbu na různých atraktivních místech Českého Krumlova. Jen namátkou: náměstí Svornosti, Jižní terasy a 2. nádvoří zámku a hradu, zámecké jezírko apod.

Jaký bude letošní 27. ročník? Na co se mohou jeho návštěvníci těšit?

Mezi 20. červencem a 11. srpnem nabídne festival celkem 19 hudebních produkcí různých žánrů. Festival zahájí výtvarně pojatá hudební féerie. Druhý festivalový večer bude patřit dvěma operním hvězdám, tenoristovi Piotru Beczałovi a sopranistce Sondře Radvanovsky. Z dalších velkých osobností klasické hudby na letošním ročníku vystoupí například vynikající klavírista Javier Perianes nebo houslistka Tanja Becker-Bender. Festival vzdá rovněž poctu několika osobnostem, jejichž výročí si v roce 2018 připomínáme. Devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka uctí Wihanovo kvarteto koncertem z jeho tvorby. S komorními programy vystoupí violoncellista Jiří Bárta, kytarista Pavel Steidl, varhaník Jaroslav Tůma nebo soubory Concilium Musicum Wien, Francisextet a Schola Gregoriana Pragensis. Festival nabídne i populární žánry – slovenský soubor Cigánski Diabli uvede svou Carmen Fantasy, folklór do Krumlova přiveze Hradišťan & Jiří Pavlica. Swingový večer ve stylu Las Vegas s názvem „Keep Swinging!” představí v podání Jana Smigmatora, multižánrové zpěvačky Dashi, „německého Sinatry“ Toma Gaebela a Big Bandu Felixe Slováčka písně George Gershwina. Letošní muzikálový večer, který našel v dramaturgii festivalu již své pevné místo, se zaměří na tvorbu vynikajícího amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina, jehož stoleté výročí narození si v tomto roce připomíná celý svět. No a v odlehčeném tónu oslavíme na závěr festivalu také stoleté výročí založení Československa. Připomeneme si na něm, že naši republiku tvořily dva státy. Večer zahájíme už na náměstí, a poté se za doprovodu Vojenské hudby Olomouc přesuneme ulicemi Krumlova do Pivovarské zahrady, kde se na pódiu setkají slovenský taneční soubor Lúčnica a kapela Čechomor. Připravena bude i gastronomie obou národů s jejími specialitami.

Jak složité je přilákat na festival velké hvězdy?

Musí se jednat s předstihem několika let, protože ty největší hvězdy mají své diáře zaplněné na mnoho let dopředu. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov si dnes již vydobyl takové postavení, že slavní hudebníci přijímají naše pozvání velice rádi. No a nás těší, že budeme moci díky těmto skvělým umělcům našim návštěvníkům zprostředkovat krásné hudební zážitky.

Další články

Partneři

Logo - A-giga
Logo - Alukov
Logo - BERGL DIAMONDS
Logo - Bioveta
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - ETERNAL ESSENCE - HARMONY HEALTH & SOUL
Logo - Farmak
Logo - handy corp.
Logo - IXPERTA
Logo - JŠK advokátní kancelář
Logo - JVS Service
Logo - Logio s.r.o.
Logo - Microsoft
Logo - nsg morison
Logo - REHABILITAČNÍ CENTRUM ČELADNÁ
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Swiss Life Select
Logo - Vere Prague

Partner slavnostního vyhlášení

Logo - Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Logo - Business klub Ukrajina
Logo - ORLEN Unipetrol
Logo - STAVEBNÍ FIRMA PLUS
Logo - Hydraulics
Logo - J 4
Logo - Carollinum
Logo - Inca Collagen

Dodavatelé

Logo - Dermacol
Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - Foodway Catering
Logo - IDC - FOOD
Logo - Japonská rýže
Logo - MY JAPAN
Logo - Smart Walls

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - Brands&Stories
Logo - BusinessInfo.cz
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - Franchising.cz
Logo - Franchising.cz
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - Trade
Výsledky 2020