S tím, jak přicházejí negativní zprávy z ekonomiky, začínají různé centrální banky ve světě uvolňovat měnovou politiku. Evropská centrální banka snížila depozitní úrokovou sazbu na nové minimum ve výši -0,5 procenta. Od listopadu navíc obnoví nákupy dluhopisů v objemu 20 miliard eur měsíčně. Americký Fed v poslední době již dvakrát snížil úrokové sazby, přičemž prezident Donald Trump dokonce požaduje snížení úrokových sazeb na nulu či ještě níže.
Očekávání rostoucí nabídky levných peněz se může projevit růstem ceny zlata. To již v letošním roce výrazně vzrostlo na ceně a může dál růst. Na začátku letošního roku stála troyská unce zlata 1 282 dolarů, tedy s ohledem na tehdejší kurz naší měny vůči dolaru necelých 29 000 korun. Dnes lze stejnou troyskou unci zlata prodat o zhruba 6 500 korun dráž, za což kromě vývoje na měnovém trhu může i prudký nárůst hodnoty zlata.
Někteří investoři se domnívají, že nejlepší doba na nákup zlata již byla promarněna a drahý kov se již nevyplatí nakupovat. Tento styl argumentace však není relevantní. Například v roce 2015 jsem mnohokrát slyšel, že ceny nemovitostí výrazně vzrostly, a proto je správná doba na prodej. Pravdou je, že v předchozích letech byly ceny nemovitostí nižší, nic to však nenapovídalo o vývoji v budoucnu. Dnes je již zřejmé, že lidé, kteří s prodejem nemovitostí pár let počkali, udělali správně.
U zlata se může odehrát jiný příběh. Fakt je ten, že současná situace ve světě je plná rizik, která vznikají na základě rozhodnutí několika politiků. Mnozí z nich jako Donald Trump či Boris Johnson zakládají své jednání na nepředvídatelnosti, což má fatální dopady na trhy. Rostoucí nejistotu stále více investorů vyhodnocuje jako nesnesitelnou a začínají vyhledávat bezpečné přístavy, mezi něž patří právě zlato.