Loading...

Firmy i domácnosti loni naspořily největší částku od roku 1993

03.02.2021

Vklady domácností u bank poprvé překročily hranici 3 bilionů korun

Praha, 2. února 2021 – Firmy i domácnosti v uplynulém roce výrazně zvýšily své úspory a naopak omezily svoji úvěrovou aktivitu. Vklady firem u českých bank za rok 2020 vzrostly o 123 miliard korun, tedy o 11 %, což je nejrychlejší nárůst od roku 2007. Podobně výrazně rostly také vklady českých domácností. Za rok 2020 se zvýšily o 331 miliard korun, tedy o více než 12 %. Jedná se o největší nárůst v historii ČR.  V listopadu loňského roku zároveň objem úspor českých domácností poprvé v historii překonal hranici 3 bilionů korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.
 
Vklady podniků u bank v České republice činily ke konci loňského roku 1 218 miliard korun. Během celého uplynulého roku se tak zvýšily o 123 miliard korun (o 11 %), Objem jejich úvěrů se přitom za stejné období zvýšil pouze o 3 miliardy korun (0,3 %), když koncem prosince dosahoval 1 123 miliard korun. „Zatímco objem firemních úvěrů rostl nejpomaleji od roku 2010, objem firemních vkladů se naopak zvýšil nejrychleji od roku 2007 a při pohledu na absolutní hodnoty se zvýšil dokonce nejvíce od roku 1993,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.
 
Objem firemních vkladů byl poprvé v historii výrazněji vyšší než objem jejich úvěrů

V roce 2020 došlo poprvé v historii České republiky k tomu, že objem vkladů firem u bank výrazně překonal objem jejich úvěrů. Zatímco na konci roku 2019 byl objem firemních vkladů ještě o 25 miliard korun nižší než objem jejich úvěrů, na konci prosince 2020 byl už o 95 miliard korun vyšší. „Můžeme říci, že ekonomická aktivita soukromého sektoru v uplynulém roce v mnoha ohledech zamrzla. Společnosti neměly dostatečnou míru jistoty pro to, aby připravovaly jakákoli zásadnější rozhodnutí, proto je často odložily. Ty společnosti, které na to mají prostředky a jichž se současná ekonomická realita dotkla pouze omezeně nebo vůbec, odkládaly své investice a tvořily výrazné rezervy. Svou roli mohly sehrát i banky, které nenacházely dostatek podniků, u kterých by půjčka nebyla riskantní z hlediska návratnosti vypůjčených peněz,“ říká Věra Kameníčková.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

Další články

Partneři

Logo - A-giga
Logo - Alukov
Logo - BERGL DIAMONDS
Logo - Bioveta
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Farmak
Logo - handy corp.
Logo - IXPERTA
Logo - JŠK advokátní kancelář
Logo - Logio s.r.o.
Logo - Microsoft
Logo - nsg morison
Logo - REHABILITAČNÍ CENTRUM ČELADNÁ
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Swiss Life Select
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - Brands&Stories
Logo - BusinessInfo.cz
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Logo - Trade
Výsledky 2020