Loading...

Domácnosti začínají spořit pomaleji: Tempo růstu úspor bylo v listopadu nejnižší za poslední 4 roky

20.01.2022

Češi během listopadu zvýšili své úspory o 415 milionů korun, což je nejnižší hodnota od října 2017

Praha, 19. ledna 2022 – Spořicí potenciál českých domácností v průběhu loňského podzimu výrazně oslabil. Zatímco během ledna 2021 lidé navýšili své úspory o 42 miliard korun, v listopadu šlo už jen o 415 milionů korun. To je nejmenší meziměsíční nárůst od října 2017. Tempo růstu úspor přitom začalo zpomalovat ve druhé polovině loňského roku. Opačný trend je patrný u objemu úvěrů domácností, opět především ve druhé polovině roku 2021. Zatímco v lednu 2021 měli lidé půjčeno o 113 miliard více než o rok dříve, v listopadu už to už bylo meziročně o 179 miliard více. Vyšší zájem o úvěry a nižší tendence lidí spořit se projevil také v rozdílu mezi objemem úspor a úvěrů. Ten v listopadu klesl počtvrté v řadě a s 1,03 miliardy korun byl nejnižší od začátku roku 2021. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

„Za pomalejším podzimním růstem úspor stojí na jedné straně vyšší inflace a skokový růst nákladů řady domácností za energie a další služby, na druhé straně přetrvávající  chuť lidí utrácet. Tu dobře ilustruje i vývoj v kategorii spotřebitelských úvěrů. Jejich objem v první polovině loňského roku v zásadě stagnoval. Poté se však začal postupně zvyšovat a v listopadu už byl meziročně o 6 % vyšší,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti Czech – Credit Bureau. Kromě úvěrů na spotřebu v průběhu roku rostl také zájem o úvěry na bydlení, které tvoří 80 % objemu úvěrů domácností. Zatímco v lednu 2021 byl jejich objem meziročně o 8 % vyšší, v listopadu to bylo už o 11 %.

Živnostníci na podzim začali své úspory rozpouštět 
Zatímco mezi domácnostmi se v posledních měsících objem úvěrů zvyšoval, mezi živnostníky se příliš neměnil. Meziročně se zvýšil pouze o 1 % na 47,5 miliardy korun. Objem jejich vkladů se meziročně zvýšil o 4 % na 173 miliard korun. Tento nárůst se ale odehrál ještě v prvním pololetí uplynulého roku. Během něj se objem jejich úspor  zvýšil o 18,6 miliardy korun, v dalších 5 měsících se naopak nížil téměř o 12 miliard. Přesto byly koncem listopadu jejich úspory více než třikrát vyšší než jejich úvěry.

Objem firemních vkladů vzrostl v listopadu nejvíce od března 2020
Opačná situace potom v listopadu panovala mezi českými firmami. Zatímco objem jejich úvěrů se oproti říjnu zvýšil o 2,5 miliardy korun na 1 207 miliard, objem jejich úspor meziměsíčně vzrostl o 34 miliard, což je nejvyšší nárůst od března 2020

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

Další články

Partneři

Logo - A-giga
Logo - Alukov
Logo - BERGL DIAMONDS
Logo - Bioveta
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - ETERNAL ESSENCE - HARMONY HEALTH & SOUL
Logo - Farmak
Logo - handy corp.
Logo - IXPERTA
Logo - JŠK advokátní kancelář
Logo - JVS Service
Logo - Logio s.r.o.
Logo - Microsoft
Logo - nsg morison
Logo - REHABILITAČNÍ CENTRUM ČELADNÁ
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Swiss Life Select
Logo - Vere Prague

Partner slavnostního vyhlášení

Logo - Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Logo - Business klub Ukrajina
Logo - ORLEN Unipetrol
Logo - STAVEBNÍ FIRMA PLUS
Logo - Hydraulics
Logo - J 4
Logo - Carollinum
Logo - Inca Collagen

Dodavatelé

Logo - Dermacol
Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - Foodway Catering
Logo - IDC - FOOD
Logo - Japonská rýže
Logo - MY JAPAN
Logo - Smart Walls

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - Brands&Stories
Logo - BusinessInfo.cz
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - Franchising.cz
Logo - Franchising.cz
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - Trade
Výsledky 2020