Loading...

Do května letos skončilo s podnikáním přes 20 tisíc lidí, více než v předešlých dvou letech

24.06.2022

Praha, 23. června 2022 – V květnu začalo v Česku podnikat 6 624 lidí, téměř o tisíc více než v dubnu. Své podnikání naopak přerušilo 7 299 lidí, o 500 méně než v dubnu, a 3 280 jich potom s podnikáním skončilo úplně a svoji živnost zrušilo. Těchto podnikatelů bylo o 200 méně než o měsíc dříve. Během prvních 5 měsíců roku potom začalo podnikat 32 tisíc lidí, což je nejvíce od roku 2016. Svoji živnost přerušilo 49 tisíc lidí, nejvíce od roku 2017, a s podnikáním zcela skončilo přes 20 tisíc lidí, nejvíce od roku 2019. Celkem letos v Česku zatím přibylo téměř 12 tisíc podnikatelů. Jejich počet se tak v květnu blížil k 2,15 milionu. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Aktuální data naznačují, že se oproti předešlým dvěma letům začíná zvyšovat počet ukončených živností, což je novinka. Ještě minulý měsíc byl rozdíl zanedbatelný, zatímco nyní už je počet podnikatelů s ukončenou živností o 6 % vyšší než loni a o pětinu vyšší než v roce 2020,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Na druhou stranu podle ní stále platí, že letos s podnikáním začíná výrazně více lidí než v předešlých letech. Zatímco letos začalo do konce května podnikat 32 tisíc lidí, v předešlých letech to bylo 28-29 tisíc lidí. Výjimkou byl rok 2020, kdy začalo podnikat necelých 25 tisíc lidí.

Postupně se také zvyšuje poměr počtu nových podnikatelů k těm zaniklým. Ještě v roce 2017 připadlo v prvních 5 měsících roku na každých 10 končících podnikatelů pouze 11 nových, letos už je to 16 nových podnikatelů na 10 končících.

Podnikatelé ubývají v obchodu, nemovitostech a také v ubytování a stravování

Ne ve všech odvětvích se ale počet podnikatelů zvyšuje, jak by se mohlo zdát z celostátních čísel. Zatímco například v dopravě a skladování nebo v administrativních činnostech nastoupilo za každých 10 končících podnikatelů 25 nových, v obchodu to bylo pouze 5 podnikatelů...

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE

 

Další články

Partneři

Logo - A-giga
Logo - Alukov
Logo - BERGL DIAMONDS
Logo - Bioveta
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Farmak
Logo - handy corp.
Logo - IXPERTA
Logo - JŠK advokátní kancelář
Logo - Logio s.r.o.
Logo - Microsoft
Logo - nsg morison
Logo - REHABILITAČNÍ CENTRUM ČELADNÁ
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Swiss Life Select
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - Trade
Logo - Brands&Stories
Logo - BusinessInfo.cz
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Výsledky 2020