Loading...

ČISTÁ VODA NAD ZLATO

05.05.2022

Společnost IN-EKO TEAM přichází s inovacemi, čistí odpadní vodu ekologicky bez chemie až do takové kvality, aby mohla zpět do přírody. Působí v oblasti systémů pro čištění odpadních vod nejen v Čechách, ale po celém světě a tím přináší přidanou hodnotu pro opravdu mnoho lidí. Eva Komárková, která firmu vede stála už v devadesátých letech se svým společníkem u jejího zrodu. Povídali jsme si s ní nejen o tom, že dostatek čisté vody se stává stále důležitějším tématem, ale také o podnikatelských začátcích a firemní filozofii.   
Dostatek čisté vody se stává stále důležitějším tématem. Změny klimatu na jedné straně a znečištění průmyslovými podniky i domácnostmi dělají z čisté vody nedostatkové zboží. Na oblast čištění vody se společnost IN-EKO Team zaměřuje už od úplného začátku. Dodává na trh technologie pro čistírny odpadních vod, veškerá zařízení jsou její vlastní konstrukce a je zdatným exportérem. Jednatelka a spolumajitelka firmy Eva Komárková má v sobě vytrvalost, odhodlání a k podnikání ji dovedla především touha po svobodě a sen řídit si život po svém. Dnes, po šestadvaceti letech od založení firmy, je bohatší o zkušenosti, ve firmě má tým, co dělá svou práci srdcem a překážky vnímá jako motor, který je dokáže posunout.

Jaké byly vaše podnikatelské začátky a co všechno stálo za rozhodnutím pustit se do toho?
Jsem ročník 1971 a spadám tedy do éry Husákových dětí. Sametová revoluce přišla, když mi bylo devatenáct let a já jsem se hned po otevření hranic chopila příležitosti a odjela do zahraničí, kde jsem pracovala jako chůva. Uvnitř jsem měla velkou touhu a motivaci začít budovat něco vlastního, protože jsem měla možnost v zahraničí vidět spoustu možností. Po návratu do Česka jsem se rozhodla se svým přítelem začít vyrábět a dodávat drobné speciální strojírenské díly pro Královopolskou strojírnu a. s. Brno. Můj startovací kapitál byl tehdy padesát tisíc korun a kancelář jsem si zařídila v domě svých rodičů kancelář. Největší motivací pro mě bylo, že jsem se chtěla postavit na vlastní nohy a sama si řídit svůj život.

Když si vzpomenete na dětství a studentská léta, jaké byly vaše vysněné profese a co vás nakonec dovedlo k oboru, ve kterém jste se prosadila? 
Vždy jsem tíhla ke zvířatům, přírodě a také k výtvarnému umění. Ale člověk míní a život mění. V období po pádu komunismu to nebylo „dělej, co tě baví“, ale spíše o tom, jak využít příležitost, která přijde. A ta pro mě přišla z úplně jiného oboru, než bych si představovala. Ale touha po samostatném podnikání zde byla, tak jsem se příležitosti chytla. S oborem jsem se časem sžila a práce se stala mým koníčkem. Mohu tedy s jistotou říci, že dělám to, co mě baví.

Jak vás osobně podnikání změnilo? 
Nemyslím si, že mě podnikání nějak zásadně změnilo. Jsem ve své podstatě introvert a tím vždy budu. Nabrala jsem za těch třicet let práce zkušenosti a ty mě utvářely profesionálně, ale povahou a charakterem jsem stále stejná.

Co vás motivuje? 
Motivuje mě smysluplná činnost s přidanou hodnotou pro druhé, pro mé okolí. To, co dělám, mě baví, takže mi moje práce přináší vnitřní uspokojení. Stroje, které vyrábíme, zajišťují čistší vodu v našich řekách, a to je významná pomoc nejen přírodě, ale i nám všem. Voda je základ pro život.

Co vám dává sílu překonávat překážky a jít dál? 
Podnikání jde ve vlnách. Jednou jste nahoře, podruhé dole. Důležité ale je se nepotápět. Prostě to tak je a překážky nebo i nezdary jsou součástí podnikání. Překážky nás posilují a posouvají kupředu. Samozřejmě přemýšlím, jak těmto vlnám v podnikání předejít. Faktem ale je, že čím více jich máte za sebou, tím lépe jim umíte čelit. Pomáhá mi, že mám kolem sebe spoustu skvělých lidí, kteří se mnou přes tyto vlny kormidlují. Je to sehraný tým lidí, kteří se mnou zvládají i ty nepříjemné záležitosti. Jestliže řídím firmu z pozice majitele, musím v krizi přepnout to velitelského režimu. Zatímco v době pohody a úspěchů s lidmi diskutujete a radíte se, v době krize a překážek je potřeba jasně zavelet. Řešení musíte najít v sobě a řešit. Neváhat.

Na která svá osobní rozhodnutí jste pyšná? 
Jsem pyšná především na lidi, co mám ve firmě vedle sebe. Jestli se to dá považovat za rozhodnutí přijmout do týmu nové člověka, tak jsem pyšná na ně a zpětně mě těší moje volba. Mám ve firmě takzvané srdcaře, prostě výjimečné lidi.

Jaká je vaše osobní filozofie? 
Pomáhat a být prospěšná druhým. Držím si vždy pozitivní postoj a nadhled. Ale ve skutečnosti jsem optimistický pesimista. Za každých okolností se snažím věci vidět reálně, nehroutit se a řešit. Pro podnikání mám pouze dvě zásady, kterých se držím: Inovuj, inovuj, inovuj! Nikdy to nevzdej!

Co byste ráda ze svých zkušeností předala mladší generaci? 
Pevnou vůli, protože výsledky nemusejí přijít ihned, někdy se na ně čeká roky. Musí mít taky dobrou vizi. A být skromní. Myslím skromnost jak ekonomickou, tak lidskou, nebo to možná nazvěme pokorou. Je důležité vybrat si jednu věc, jít za ní a stát si za svým. Na světě existuje jen velmi málo věcí, kterých se nedá dosáhnout pílí a houževnatostí. Většina lidí zkrachuje na tom, že své cíle brzy vzdají.

Co považujete za úspěch? 
Úspěchem pro mne je, že máme již šestadvacetiletou firemní historii a vždy jsme byli v černých číslech. Někteří kolegové jsou se mnou od začátku vzniku firmy a jsme stabilní tým. Vznikla firma, která nabízí výrobky do celého světa a konkurujeme největším světovým výrobcům a držíme se v první desítce dodavatelů.

Co je pro vás v životě a podnikání nejdůležitější? 
Výdrž, vášeň a zodpovědnost. Když máte vášeň a vydržíte opravdu velký tlak v těžkých momentech, tak pak vytvoříte firmu opravdu stabilní a skvělou. To, že máte osobní předpoklady a znalosti, to je základ. Ale výdrž je opravdu klíčová.

Jaké vlastnosti vás předurčily k tomu, že jste ve svém oboru dnes úspěšná? 
Vytrvalost a odhodlání. Když spadnu, rychle se zvednu a jdu dál. A příští krok udělám trochu lépe. Spousta lidí párkrát zakopne a vzdá to. Samozřejmě přemýšlím, jak nezakopnout. Možná bych někdy mohla lépe koukat, kudy kráčím.

Zajímavým úspěchem na zahraničním poli jsou vaše bubnové filtry instalované do zaoceánských lodí, které pomáhají splnit normy pro vypouštění vyčištěných odpadních vod z lodí do Severního moře. . . 
Právě tyto limity pro Severní moře jsou nejpřísnější na světě a jsou postupně aplikovány i pro jiná moře. Jsme hrdí, že s naším partnerem jsme v našem oboru jedni z mála certifikovaných výrobců filtrů pro tyto aplikace a také na to, že výletní loď Wonder of the Seas, která je aktuálně největší na světě má nainstalovány Bubnové filtry a Česle šroubované přímo v IN-EKO Team. Toto obří plavidlo je dlouhé 362 metrů, na šířku měří 64 metrů a pojme 6988 pasažérů, k tomu 2300 členů posádky a pluje rychlostí zhruba 40 km v hodině.

Jaké máte plány a vize v souvislosti s vaší firmou a co je pro vás prioritou? Kam by měla podle vás společnost ještě dojít? 
V IN-EKO TEAM, jsme nadšení pro to, co děláme. Víme, jak je to důležité. Mnoho lidí považuje čistou vodu za samozřejmost a předpokládá, že je k dispozici neomezená zásoba. Bohužel to není pravda. V celosvětovém měřítku je už čistá voda nedostatkovým zbožím. Ale nemusí to tak být. Pokud se o vodu, kterou máme, budeme starat tím nejlepším způsobem, můžeme zajistit, aby jí byl dostatek pro všechny. A to je to, co nás motivuje a podněcuje k vývoji nových a efektivnějších řešení. Naše plány a vize do budoucna jsou tedy směřovány především k vývoji nových strojů a technologií. Do roku 2024 míříme mezi tři nejlepší světové výrobce filtračních strojů v oboru vodohospodářství. Zahájili jsme přípravu budování výrobní pobočky v zahraničí. Začátkem roku 2022 jsme provedli akvizici do startupové firmy a rozšířili naše portfolio výrobků o ultrafiltrační technologie. Jedním z hlavních cílů prováděcího plánu na rok 2022 je zvýšení kvality poskytování servisních služeb. A jaká je naše největší priorita? Jednoznačně investice do našich lidí a do technického vybavení firmy.

Virtuální prohlídka: https://1url.cz/PK7Ue
Webové stránky klienta: https://www.in-eko.cz

Další články

Partneři

Logo - A-giga
Logo - Alukov
Logo - BERGL DIAMONDS
Logo - Bioveta
Logo - BEWIT
Logo - dobrá TISKÁRNA
Logo - ETERNAL BY HELENA
Logo - Farmak
Logo - handy corp.
Logo - IXPERTA
Logo - JŠK advokátní kancelář
Logo - Logio s.r.o.
Logo - Microsoft
Logo - nsg morison
Logo - REHABILITAČNÍ CENTRUM ČELADNÁ
Logo - RESPECT Group – pojišťovací makléř pro firmy a podnikatele
Logo - Swiss Life Select
Logo - Vere Prague

Dodavatelé

Logo - VINAŘSTVÍ MALÁNÍK – OSIČKA s.r.o.
Logo - IDC - FOOD

Mediální partneři

Logo - Age
Logo - Trade
Logo - Brands&Stories
Logo - BusinessInfo.cz
Logo - EPRAVO.CZ
Logo - HORIZONT POINT
Logo - Inpublic Group
Logo - PROSPERITA
Výsledky 2020